دوشنبه ٠٢ مرداد ١٣٩٦
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 219452
 بازدید امروز : 777
 کل بازدید : 1907484
 بازدیدکنندگان آنلاين : 26
 زمان بازدید : 0/2344
نظرسنجی
نظر شما در مورد وب سایت ما؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

اخبار > چاپ 2مقاله عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر درمجلهISIارسال به دوست
نسخه چاپي

چاپ 2مقاله عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر درمجلهISI

به گزارش روابط عمومی واحد ابهر 2 مقاله دکتر شهلا همدانی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر با عناوین ذیل در دو مجله ISI  چاپ و منتشرشد.     

1-    Adsorption Properties and Quantum Molecular Descriptors of the Folic Acid Drug Adsorbed on Zigzag and Armchair Single Walled Carbon Nanotubes: DFT Simulations.  Chinese Journal of Chemistry. 2017.

 

2-      Adsorption Properties of Folic Acid onto Functionalized Carbon Nanotubes:

Isotherms and Thermodynamics Studies.  Physcial Chemistry Research. 2017.

 

   نتایج این مقاله در مورد داروی فولیک اسید یا فولاسین (C19H19N7O6)  است که یکی از انواع ویتامین های گروه B بوده و برای رشد سلول و متابولیسم اسیدهای آمینه و بیوسنتز DNA و RNA لازم است. فولیک اسید برای کاهش خطر نقص تولد در مغز (مانند اسپینا بیفیدا)، برای درمان و پیشگیری ازکم خونی ماکروسیتیک، بیماری آلزایمر، فشار خون بالا، سرطان خون، اختلال دوقطبی، سندرم خستگی مزمن، بیماری عروق کرونر و برخی از اختلالات روانی استفاده می شود.

     با توجه به تحقیقاتی که در سال 1945 انجام شد، این دارو یک ماده موثر در درمان سندرم ژیلبرت است که یک اختلال ارثی مشترک می باشد. فولیک اسید میتواند مکانیسم داروهای ضد تشنج مانند فنی توئین و فنوباربیتال را افزایش دهد. فنی‌توئین و پیریمیدون ممکن است غلظتهای سرمی فولات را کاهش دهند و در صورت مصرف طولانی مدت، موجب بروز نشانه‌های کمبود فولیک اسید شوند.

   به تازگی برهمکنش نانو لوله های کربنی عاملدارشده با فولیک اسید به دلیل اهمیت چنین ترکیباتی به عنوان ناقل در سیستم های دارورسانی مورد توجه قرار گرفته است. و چون فولیک اسید لیگاند جذاب است، میتواند برای هدف قرار دادن غشاء سلول مورد استفاده قرارگیرد. تمایل بالا داروی فولیک اسید وگیرنده های فولات حاکی از استفاده این دارو به عنوان یک هدف کلیدی در بر همکنش با  نانو لوله های کربنی به عنوان سیستم های  انتقال دارو است.

   نانو لوله های کربنی به طور بالقوه می توانند برای کاربردهای بیوپزشکی در محدوده فن آوری بیوسنسور برای سیستم های دارورسانی استفاده شوند. پژوهش حاضر نتایج حاصل از محاسبات مکانیک کوانتومی و بررسیهای تجربی در برهمکنش داروی فولیک اسید با نانو لوله های کربنی عاملدارشده با استفاده از تاثیر فاکتورهای مختلف، همچون دوز جاذب، زمان تماس جاذب و مولکول دارو، غلظت اولیه دارو و میزان رهایش مولکولهای دارو است. مطالعات انجام شده در این پژوهش نشان می دهد، نانو لوله های کربنی به علت قطر کوچک شان، یک جاذب موثر برای جذب داروی مورد نظر بوده وهمچنین حامل مناسبی برای انتقال دارو در سیستمهای بیولوژیکی میباشند.

  نتایج این پژوهش در دو مجله: ISI    Physical Chemistry ResearchوChinese Journal of Chemistry

  در مارس و آوریل  2017 به صورت یک مقاله پژوهشی کامل منتشر شده است.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

دوشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٦
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

www.abhariau.ac.ir تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر می باشد ©